zmywalnia

Zmywalnia to miejsce, bez którego żaden lokal gastronomiczny nie mógłby poprawnie funkcjonować. To właśnie tam trafiają brudne talerze z sali konsumenckiej, które muszą zostać oczyszczone, zanim zostaną ponownie wykorzystane do podania posiłku. Co wchodzi w skład wyposażenia zmywalni w każdej restauracji?

5 elementów wyposażenia zmywalni, bez których nie sposób się obyć

Zlew

zmywalnia

Żadna zmywalnia nie może się bez niego obyć. Równie często spotykane są modele jednokomorowe, co dwukomorowe. W przeciwieństwie do głębokich zlewów używanych do mycia garnków czy pojemników GN, zlewy do naczyń konsumenckich nie muszą charakteryzować się bardzo dużymi rozmiarami. 

Stół do składania brudnych naczyń

To właśnie na nim kładzione są talerze, miski, czy sztućce, kiedy wracają z sali dla gości. Powinien on mieć odpowiednie rozmiary, aby pomieścić wszystkie naczynia, nawet w godzinach największego ruchu w restauracji.

Suszarka na naczynia

Służy ona do odstawienia naczyń po myciu w zlewie, aby odciekły z nadmiaru wody. W przypadku małych lokali gastronomicznych wystarczająca okazać się może mała, plastikowa suszarka, którą można postawić na blacie. W przypadku większych restauracji konieczne może być wykorzystanie wiszących suszarek, zdolnych pomieścić cały stos talerzy i innych naczyń.

Wyparzarka

To urządzenie jest używane do usunięcia drobnoustrojów przy pomocy wysokiej temperatury. Samo mycie naczyń nie gwarantuje pozbycia się bakterii, dlatego jest to bardzo ważny etap w oczyszczaniu zastawy stołowej.

Pojemnik na odpadki

Już sama nazwa wskazuje, jaka jest jego rola. Talerze, które są przynoszone z sali konsumenckiej, nierzadko mają na sobie jeszcze resztki pożywienia, które trzeba zutylizować.