urządzenie chłodnicze

Żywność musi być przechowywana w odpowiednich warunkach, aby długo zachowywała swój wygląd i świeżość. Jest to szczególnie ważne w pracy lokali gastronomicznych, gdzie niewłaściwie przechowywanie pożywienia może narazić przedsiębiorstwo na duże straty. Niezbędnymi elementami wyposażenia każdej kuchni są więc urządzenia chłodnicze. Jaki można wyróżnić przykładowy sprzęt tego typu używany w lokalach gastronomicznych?

Chłodziarko-zamrażarki

To urządzenie chłodnicze znane jest szerzej pod nazwą lodówki. Są one produkowane w najróżniejszych rozmiarach – począwszy od małych lodówek turystycznych, aż do gigantycznych urządzeń zdolnych pomieścić ogromne ilości jedzenia. Jest to podstawowy element wyposażenia, bez której nie może obyć się żadna kuchnia.

Szafy chłodnicze

Jest to pewna odmiana lodówki. Swoim wyglądem przypomina ona szafę na ubrana z przeszklonymi drzwiami, w której ułożone zostały metalowe półki, na których można umieścić żywność. Najczęściej są to urządzenia o dużych rozmiarach i dlatego znajdują się one w pomieszczeniach pomocniczych. Dzięki swoim rozmiarom można w nich przechowywać przez długi czas i w dużych ilościach żywność każdej kategorii – surowce, półprodukty oraz gotowe potrawy.

Lady i witryny ekspozycyjne

Ten rodzaj sprzętu umieszczany jest poza kuchnią. Służy on do prezentowania wyrobów konsumentom. Lady chłodnicze często są wykorzystywane w sklepach, gdzie umieszczane są w nich produkty, takie jak mięsa, wędliny, czy sery. Witryny ekspozycyjne przydają się szczególnie w piekarniach i cukierniach, gdzie mogą posłużyć do przechowywania wyrobów, takich jak różnego rodzaju torty, ciasta i inne wyroby cukiernicze.