Orzechy brazylijskie uważane są za doskonałe naturalne źródło selenu. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość tego pierwiastka, zaleca się spożywanie dwóch orzechów brazylijskich dziennie, Orzech brazylijski jest wyjątkiem w dziedzinie botaniki – żadna inna roślina nie jest w stanie zgromadzić tak dużej ilości selenu w swoich owocach. Orzechy brazylijskie są zatem najbogatszym w selen pokarmem. Na co zwracać uwagę włączając je do swojej diety?

Orzechy brazylijskie — czy można je przedawkować?

Badania wykazały, że już jeden orzech brazylijski spożywany codziennie przez okres dwóch miesięcy, może podnieść poziom selenu znacznie powyżej zalecanego zakresu referencyjnego. Zalecenie spożywania dwóch orzechów brazylijskich dziennie może zatem prowadzić do niezdrowego przedawkowania selenu, zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

Orzechy brazylijskie zawierają selen w związkach organicznych, głównie w postaci selenometioniny. Jednak organizm nie odbiera tego jako formy selenu, ale myli go ze składnikiem białkowym metioniną, dlatego przetwarza selenometioninę w białka, które faktycznie zawierają siarkę. Część jest później regenerowana, dzięki czemu selen jest przyswajalny dla organizmu. Reszta dostarczanej selenometioniny może z czasem gromadzić się w organizmie. Zamiast pożądanych pozytywnych efektów, regularne spożywanie orzechów brazylijskich może mieć negatywne skutki.

Selen w lekach i suplementach

Ponieważ orzechy są podatne na pleśń i dlatego mogą również zawierać aflatoksyny. Wzbogacają również naturalnie występującą radioaktywność. W porównaniu do całej żywności mogą mieć nawet tysiąckrotnie wyższą zawartość radu.

Selen w lekach i wielu suplementach diety z aptek jest taki sam jak w orzechach brazylijskich i innych produktach spożywczych.

Selen jest bardzo ważnym pierwiastkiem, wpływa na wiele funkcji organizmu – od tarczycy i układu odpornościowego po tworzenie plemników. Dobrym rozwiązaniem jest selen nieorganiczny. Spożywając go zgodnie z zaleceniem na ulotce, nie należy się obawiać szkodliwej akumulacji.