Butelka termiczna jest niezbędna dla piknikowiczów, outdoorsmenów, wędkarzy i wędrowców. Można ich używać, aby ogrzać się w chłodniejsze dni gorącym napojem lub orzeźwić się w letnie upały czymś zimnym.

Materiał butelek termicznych

Klasyką gatunku można nazwać metalowy termos z taką samą metalową kolbą. To właśnie to połączenie materiałów uważane jest za standard, który zapewni właściwą niezawodność termosu, oraz jego zdolność do utrzymywania temperatury przez długi czas. Termosy metalowe (najczęściej są to termosy nierdzewne) mogą mieć na zewnątrz plastikowe wkłady lub ozdobną powłokę silikonową. Nie wpływa to na funkcjonalność termosu, a jedynie na jego przyjemniejszy wygląd i wrażenia dotykowe.

Plastik jest drugim co do popularności materiałem stosowanym w produktach termicznych. Najczęściej plastikowe korpusy lub kolby spotykane są w termosach do żywności, termobutelkach, termokapsach i termosach z kolbami szklanymi. Swego czasu bardzo popularne były termosy ze szklanymi kolbami, dziś są one znacznie rzadziej spotykane, ponieważ szkło dość szybko pęka i nie zawsze można znaleźć zapasowe. Butelki termiczne metalowe okazały się jednak bardziej praktyczne i z czasem wyparły z rynku termosy szklane.

Od czego zależy czas utrzymywania się temperatury w butelkach termicznych?

  • Materiał kolby. Jeśli chodzi o materiały, z których wykonane są kolby, plastik zawsze będzie trzymał mniej ciepła. Jest to kwestia właściwości materiału — metal, ze względu na większą przewodność cieplną, jest w stanie dłużej utrzymywać swoją temperaturę. Szkło również może pochwalić się podobnymi właściwościami jak metal, ale dziś takie termosy to rzadkość. 
  • Temperatura początkowa. Jeśli wlejesz gorący napój do kolby w temperaturze pokojowej, pewien procent ciepła zostanie wchłonięty przez kolbę. W rezultacie temperatura początkowa będzie niższa, a co za tym idzie, czas utrzymywania się temperatury zadanej również będzie krótszy. Oto wskazówka, jak zaoszczędzić kilka godzin (lub więcej) na termosie. Zanim wlejesz gorący napój do termosu, wlej do kolby wrzątek, aby dać jej czas na ogrzanie się. I odwrotnie, jeśli chcesz, aby płyn był zimny, włóż do kolby kilka kostek lodu.