czajniki
czajniki

Czajnik to niezbędne wyposażenie każdej kuchni. W ten sposób najłatwiej przygotować herbatę czy tradycyjną kawę z fusami. Woda zagotowuje się szybko, a gwizdek, który posiada większość czajników, alarmuje, że woda jest już gotowa. Nie musimy się więc martwić, że pozostawimy na kuchni gotującą się wodę i o niej zapomnimy.

Rodzaje czajników

Najważniejszą kwestią, o której trzeba zdecydować, to w jaki sposób czajnik ma podgrzewać wodę. Może dziać się to przede wszystkim na naszej kuchence, więc jeśli posiadamy gazową, to trzeba wybrać czajnik na gaz, który najlepiej sprawdzi się do tego celu. Płyta indukcyjna wymaga użycia również innego czajnika. Możemy także zdecydować się na elektryczny, który wystarczy podłączyć do prądu, aby w kilka minut uzyskać przegotowaną wodę.

Czajnik gazowy – na co zwrócić uwagę?

Wybierając czajnik do swojej kuchni trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego pojemność. Dwuosobowa rodzina raczej nie potrzebuje dwulitrowego czajnika na gaz. Zdecydowanie lepiej w tym wypadku wybrać taki o mniejszej pojemności. Gotowanie większej porcji wody, niż jest nam potrzebnan, powoduje, że często gotujemy ją potem nawet kilka razy, a to znacznie pogarsza jej jakość.

Równie ważną kwestią jest materiał, z jakiego czajnik na gaz został wykonany. Do wyboru mamy takie ze stali nierdzewnej, emaliowane czy żeliwne. Dużą popularnością cieszą się te emaliowane, które często są ozdobione w bardzo ciekawy sposób i mają oryginalne kształty. Emalia jest również szczególnie polecana dla alergików.