Nasiona chia są nasionami szałwii hiszpańskiej, które już od lat cieszą się uznaniem na rynku. Zawierają wartościowe składniki odżywcze i stanowią ciekawe urozmaicenie każdej diety. Dlaczego warto włączyć nasiona do swoich dań? Jakie zalety są z tym związane?

Szałwia hiszpańska

Nasiona chia pochodzą z Gwatemali i Meksyku. Przed laty były uprawiane przez Azteków i stanowiły ważny pokarm dla ludzi. Aktualnie szałwia hiszpańska jest upra=awiana przede wszystkim w:

  • Australii,
  • Paragwaju,
  • Ekwadorze,
  • Boliwii,
  • Argentynie.

Nazwa pochodzi od słowa chian, co oznacza „oleisty”. Jest to związane z wysoką zawartością kwasów tłuszczowych w nasionach chia. Produkt jest uważany za zdrową żywność i zyskał spore uzuanie na rynku. 

Nasiona chia 

Okazuje się, że nasiona chia to bogactwo kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6. W głównej mierze produkt składa się z kwasów wielonasyconych, jakich organizm ludzki nie potrafi syntezować. Konieczne jest zatem dostarczanie ich w diecie, tak aby zapewnić zdrowie i odpowiednią pracę układu sercowo- naczyniowego i nerwowego. Kwasy tłuszczowe odpowiadają za regulację poziomu cholesterolu i gospodarkę lipidową. Nie zapominajmy o tym, ze mają korzystne działanie na funkcjonowanie wzroku. Ponadto, szałwia hiszpańska odznacza się pozytywnym stosunkiem kwasów omega-3 do omega-6 (na poziomie 3:1). To nieocenione źródło witamin i minerałów, jakich potrzebuje każdy ludzki organizm. 

Nasiona chia są na szeroką skalę wykorzystywane w gastronomii, kosmetologii, czy branży spożywczej.