O zasadności posiadania brytfanny w kuchni nie trzeba nikogo przekonywać. Naczynie to jest nie tylko bardzo wygodne, lecz również ekonomiczne oraz co najważniejsze daje możliwość przyrządzenia naprawdę pysznych i zdrowych potraw. Pomimo jednak tak dużej popularności mało kto wie, jak wybrać brytfannę, aby możliwie jak najlepiej pasowała do potrzeb danego kucharza. Na co zatem trzeba zwracać uwagę podczas takiego zakupu?

Z pokrywką czy bez?

Podstawowa sprawa, od której trzeba zacząć wybieranie brytfanny, to czy powinna ona być wyposażona w pokrywkę, czy też lepiej wybrać taki model, który tej pokrywki nie będzie posiadał? Czym charakteryzują się oba rozwiązania przygotowywania potraw?

Przygotowywanie potraw z pokrywką zapobiega wydostawaniu się z brytfanny pary, więc potrawy są soczyste i pełne aromatu. Co więcej, razem z parą wodną nie wydostają się żadne witaminy, więc wykonywane w ten sposób jedzenie jest bardzo zdrowe.

Z drugiej jednak strony brytfanna bez pokrywki jest znacznie wygodniejsza jeśli chodzi o podlewanie pieczeni podczas jej przygotowywania. Dzięki temu, że para wodna będzie się swobodnie wydostawała w wysokiej temperaturze, potrawa będzie miała przyjemnie chrupką górę z bardzo soczystym spodem.

Jaki materiał produkcji?

Kolejną kwestią, o której trzeba pamietac gdy wybiera się brytfannę do pieczenia, to jaki powinien być materiał jej wykonania. Na rynku znaleźć można ogromną ilość najróżniejszych wersji, począwszy od brytfanny żeliwnej, ceramicznej, aluminiowej, szklanej, a nawet wykonanej z gliny lub silikonu. Którą z nich szczególnie mocno można polecić kupującemu?

Nie da się ukryć, że jedną z najpopularniejszych wersji jest brytfanna wykonana z aluminium. Swoją bardzo dużą popularność zawdzięcza oczywiście dość atrakcyjnej cenie, lecz co więcej, jest to również naczynie stosunkowo mocne, trwałe, a także równomiernie rozprowadzające po swojej powierzchni ciepło, więc pieczę się w nim wygodnie i bezpiecznie dla potrawy. Jest to więc propozycja szczególnie mocno polecana początkującym, którzy dopiero uczą się przyrządzania potraw w brytfannach.